Menu Zamknij

Windows 10 bez konta lokalnego

Aktualizacje wprowadzane do systemu Windows 10 oferują oprócz zwyczajowych poprawek bezpieczeństwa czy aktualizacji sterowników także funkcje które niekoniecznie mogą być pożądane przez niektóre osoby.

Ostatnia poprawka oznaczona jako 1903 w systemach Windows Home sprawia że podczas instalacji na czystym komputerze nie ma opcji zakładania konta lokalnego. Nie oznacza to że nie można go założyć w późniejszym czasie.

W wyniku tej zmiany Microsoft wymusza posługiwanie się kontem online powiązanym z usługami oferowanymi przez MS.

Czy można tego uniknąć ? Tak , są dwa rozwiązania:

1.Instalujemy system, podajemy istniejące konto online i po całkowity zakończeniu instalacji w Ustawieniach zakładamy konto lokalne a następnie usuwamy lub wyłączamy konto Microsoft.

albo

2.Podczas instalacji systemu odłączamy kabel sieciowy i w odpowiedzi na komunikat o założeniu konta online wybieramy opcję Pomiń, po czym zostaniemy przeniesieni do operacji zakładania konta lokalnego.

W systemach Pro zakładanie kont pozostaje bez zmian.

Czy usunięcie możliwości zakładania tylko konta lokalnego jest dobrym ruchem ?

Z jednej strony Microsoft stara się przekonać nas do korzystania z jak największej liczby usług chmurowych, właśnie za pomocą konta online. Ale z drugiej strony taki ruch może zostać odebrany jako forma wymuszenia pewnego postępowania i świadomego wskazania usług chmurowych które mają być używane.

Czas pokaże na ile to rozwiązanie będzie skuteczne.